A chili palántanevelése az egyik legizgalmasabb és legfontosabb szakasz, amikor a növény fejlődésének alapjait megteremted. A helyes gondozás és környezeti feltételek megteremtése nemcsak az erős palántákhoz, hanem a bőséges terméshozamhoz is elengedhetetlen. Ebben az útmutatóban végigvezetünk a chili palántanevelés minden lépésén, az ideális magvetéstől a kiültetésig.
Ne siesd el a magvetést! Ha szabadfölben nevelnél paprikát, még fogd vissza magad, hiszen a palánta kiültetéssel is várnod kell a fagyos szentek utáni időkig. A magvetés idejének megállapításához pedig a kiültetés tervezett napjához képest számolj vissza 50-60 napot! Vagyis az április 1-én vetett palánták május 10-én kerülhetnek a szabadba. Ha korán vetsz, az elöregedett palánták sokkal nehezebben indulnak fejlődésnek!
Hosszabb fejlődési idejű chili fajták (pl. habanero, jalapeño) akár 10-12 hétre is szükség lehet, ezért a vetést január végére vagy február elejére időzítsd.
Fűtetlen fólia vagy szabadföld esetén: inkább február végére vagy március elejére időzítsük a magvetést, hogy az időjárás kedvezőbb legyen a kiültetéskor.

Pimiento Bicolor chili vetőmag.
A paprika csírázásához 30-32 °C –os hőmérséklet, víz és oxigén szükséges. Segítheted a kelést a magvak egy napos beáztatásával. Használj az áztatáshoz kamilla teát, ami nem csak a gyomornak jó, hanem enyhe fertőtlenítő (gombaölő) hatása a leendő magoncokat is védi.
A csírázáshoz tőzeges palántaföldet, esetleg tiszta tőzeget használhatsz, mert ezek biztosítják a csírázáshoz megfelelő talajszerkezetet (A tápanyag tartalom ilyenkor még nem kerül előtérbe, mert a csíranövény a sziklevelekből táplálkozik, de amint kikelt, már szüksége van tápanyagra). A magvak elvetése előtt legyen kellőképpen nedved az ültetőközeg. Elég . 0,5 cm mélyre vetni a magvakat. Az ültetőközeg pH értéke 6-7 közé essen.
A relatíve magas hőmérséklet csak a csírázás megindulásáig szükséges, ezt követően már megfelel a nappali 20-22 illetve az éjszakai 18 °C. A gyökeret, a növények “talpát” tartsd kicsit melegebben, a növény „fejét” tartsd hűvösebben. Ezzel is visszafogod a szár megnyúlását, mert ekkor a csíranövény inkább a gyökereit fejleszti először. A nagyobb hőingadozás és a hideg károsíthatja a növényeket.

LED lámpával világított Cascasbella chili csíranövény perlittel dúsított papírfalú tőzeghengerben.
A palánták fejlődéséhez beltéren: 12-16 óra megvilágításra van s zükség. KIültetés után a fényigényük kevesebb, minimum 6-8 óra.. A palánták a fényszegény körülmények miatt megvilágítást igényelnek! Ha van egy déli fekvésű, napos ablakod, az ideális hely a palántáknak. Azonban a téli-tavaszi hónapokban a természetes fény általában nem elegendő a megfelelő fejlődéshez, ezért érdemes növénylámpát használni. A lámpát tartsd kb. 15-25 cm távolságra a palánták tetejétől, de ellenőrizd, hogy nem melegszenek túl. A LED lámpák használatával ez a veszély kevésbé fenyeget. A palánták nappali ritmusát szimulálva állítsd be a világításiperiódust 12-16 órára naponta. Egy időzítővel ezt könnyen automatizálhatod. 12-16 óra megvilágítás -> 12-8 óra sötétség. A növények a sötét időszakban más folyamatokra, például sejtosztódásra és gyökérfejlődésre koncentrálnak.
Két- legkésőbb négy lombleveles állapotban hagyd meg a legéletképesebb palántákat, a többit húzd ki, ha tőzeghengerben neveltél, illetve a közösen nevelt edényből a legéletképesebbnek tűnő palántákat Óvatosan ültesd át, úgy, hogy a szikleveleket megfogod, és nem a szárat, és vigyázol, hogy minél kevesebb károsodás érje a gyökeret. A palánta már tűzdeléskor kiöregedhet, ha nem időben kerül nagyobb edénybe, ha túl nagy gyökeret fejlesztett szűk helyéhez viszonyítva. Sejtes tálcában 1-2 lombleveles koránál tovább ne maradjon a palánta. Cikk ajánlat: A palánta tűzdelve az igazi!
Az átültetés mindig gyökérsérüléssel jár, ezért ajánlott a tőzeghenger (vagy tőzegcserép) használata. Ebből ugyanis nem kell kiemelni a palántát, a hengerrel együtt történhet az átültetés. A palántamaradék egy részét megtarthatod pótlásnak, illetve, ha talajával együtt kidobod, gazdagíthatod velük a komposztot.
Az átültetett, pikírozott palánta csak jó minőségű, rostos, morzsás szerkezetű talajba kerüljön (pH 5-7). A palántanevelés ezen időszakában ugyanis már megindul a termésdifferenciálódás. A szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a majdani terméskötődés milyenségét erőteljesen befolyásolja a palántanevelő közeg minősége. Vigyázat! Az ellenőrizetlen ültető közeg gyakran súlyos fertőzésforrás.
Nagyon fontos a talaj optimális tápanyag tartalma. A szakirodalom 300-500 g/ m3 nitrogént javasol. Ezért tűzdeléshez köbméterenként 1,75 kg PG mixet ajánlott bekeverni 1 m3 talajba. Ebből a kisebb arányok kiszámolhatók. Buviplant használat esetén ez az érték kb. 2 kg/m3, míg Osmocote Startot használva ez az érték 1,5 kg. (lásd. Agrárágazat 2002. február 70-72. oldal).

Az öntözést próbáld lágy vízzel megoldani. Ne tartsd a palántákat az optimálisnál hűvösebb helyen. A száraz körülmények között, hűvösben tartott palánták hajlamosan lesznek kiültetés után azonnal virágozni. Ha ilyen történik, az első néhány virágot el kell távolítani, mert ez gyengíti a növényeket.
A palántanevelés során se feledkezz meg az eszközök fertőtlenítéséről. Az újra használt edényeket alaposan mosd ki bő, forró vízzel!
Kiültetésre érett chili palánták, kiültetés
Akkor ültethetők ki, ha legalább 15-20 cm magasak, és 6-8 egészséges levelük van. ha a palánták magasabbak (20+ cm), de gyengének tűnnek (nyúltak, halványak), akkor érdemes még várni, és esetleg visszacsípni őket, hogy erősebbek legyenek. Kiültetés előtt nézd meg, hogy a gyökerek jól fejlettek-e, de nem nőtték még túl az edényt vagy palántanevelő tálcát. A túl sűrű, körkörösen nőtt gyökerek nehezebben indulnak meg a talajban.
Kiültetés előtt, ha a gyökerek körben futnak, sűrű hálót alkotnak, akkor beavatkozásra van szükség. Finoman vágj le egy kis részt a kiemelt palánta alsó és a külső gyökérhálózatból (1-2 mm vastagságot). Ezt éles, tiszta ollóval vagy késsel végezd. Ha a gyökerek nem extrém sűrűek, elegendő, ha kézzel vagy egy fa pálcikával óvatosan szétbontod a külső gyökércsomókat.
A chili palántákat csak akkor ültesd ki, ha a talaj hőmérséklete legalább 12-15°C, és a levegő éjszakai hőmérséklete tartósan 10°C felett van. Napos helyet válassz, ahol naponta 6-8 órán keresztül közvetlen napfény éri a növényeket. Ha a gyökerek nagyon tömöttek és kiszáradtak, áztasd őket langyos vízbe néhány percre. Ez segít fellazítani a gyökereket, és megkönnyíti a szétválasztásukat.

Chili paprika edényben
Ha edényben nevelnéd a chilit, legalább 10-15 literes edényt válassz, hogy a gyökereknek elegendő helye legyen. Az edényes chiliket már korábban, április végétől kiteheted, ha a napos, védett helyük van, és éjszakára hűvös idő esetén be tudod vinni őket. Ha megfelelő világítást biztosítasz, kifejlett növények esetében 6-8 óra, beltéren télen is nevelhetsz chilit. Ha beltérben továbbra is növénylámpát használsz kifejlett növényekhez, akkor érdemes továbbra is napi 10-12 óra megvilágítást biztosítani. Így hosszabb ideig virágoznak és teremnek.
Használj jó minőségű, vízáteresztő ültetőközeget. Tőzeges vagy perlites keverék ideális. A chili melegkedvelő növény, ezért 20-28 °C közötti hőmérséklet az ideális.Kerüld a huzatot és a túl hideg helyeket. A chili szereti a mérsékelt párát (40-60%). Ha túl száraz a levegő, használj párásítót vagy permetezz vizet a növény köré.
A megfelelően nevelt chili palánták egészséges gyökérzettel, erős szárakkal és élénk zöld levelekkel várják a kiültetést. A gondoskodásod eredményeként ezek a növények nemcsak díszítik a kertet vagy erkélyt, hanem gazdag terméssel is megjutalmaznak. Kövesd ezeket a lépéseket, és élvezd a saját termesztésű chilik különleges ízét és aromáját!
Néhány népszerű chili fajta magvetésének időzítése
Habanero – Csípősség: 100,000 – 350,000 SHU*
- Vetési idő: Január vége – február eleje
- Lassú csírázása miatt korán el kell vetni.
- Kiültetés: Május közepén, amikor a talaj már felmelegedett.
- Termőre fordulás: Július közepe – augusztus eleje
- A habanero általában 100-120 nap alatt fordul termőre a csírázástól számítva.

Habanero
2. Jalapeño – Csípősség: 2,500 – 8,000 SHU*
- Vetési idő: Február közepe – március eleje
- Gyorsabban csírázik, ezért később is vethető.
- Kiültetés: Május közepén a fagyok elmúltával.
- Termőre fordulás: Június vége – július eleje
- A jalapeño kb. 70-90 nap alatt érik be a csírázástól számítva.

Jalapeno
3. Cayenne – Csípősség: 30,000 – 50,000 SHU*
- Vetési idő: Február közepe – március közepe
- Közepesen gyors csírázású, ezért nem igényel nagyon korai vetést.
- Kiültetés: Május eleje – május közepe, ha a hőmérséklet megfelelő.
- Termőre fordulás: Július eleje – közepe
- A cayenne chili kb. 70-100 nap alatt fordul termőre.

Cayenne
4. Carolina Reaper – Csípősség: 1,500,000 – 2,200,000 SHU*
- Vetési idő: Január eleje – január vége
- Nagyon hosszú a csírázási és fejlődési ideje, ezért minél korábban el kell kezdeni.
- Kiültetés: Május közepén, miután a növények már erősek és a környezeti feltételek ideálisak.
- Termőre fordulás: Augusztus vége – szeptember eleje
- Ez a szupererős chili kb. 150-160 napot igényel a csírázástól a termésig.

Carolina Reaper
5. Serrano – Csípősség: 10,000 – 25,000 SHU*
- Vetési idő: Február vége – március eleje
- Gyorsabb növekedésű, ezért nem szükséges nagyon korán vetni.
- Kiültetés: Május közepén, napos helyre.
- Termőre fordulás: Július eleje – közepe
- A serrano chili 60-80 nap alatt hoz termést.
* A Scoville Heat Unit (SHU) a chili paprikák csípősségét mérő skála, amely a kapszaicin (a csípősségért felelős vegyület) koncentrációját mutatja; minél magasabb az SHU érték, annál intenzívebb az égető érzés.

Serrano
További chilis cikkek: Chili paprika
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás